WHAT THESE LANDS NEED IS JUSTICE, DEMOCRACY AND PEACE

0
584

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’den Ortak Açıklama

NE ZORA, DEMOKRASİ VE BARIŞ NEDİR?

Bu ülkenin çalışanları, kamu görevlileri, mühendisler, mimarlar, şehir planlamacıları ve doktorlar tehlikenin farkındayız.

Türkiye’yi yönetenler hem ülkemizi hem de bölgemizi, Suriye’deki savaşa katılarak tüm uyarıları ihmal ettikleri için çok büyük bedeller ödediler. Dahası, yetkililer yıllarca onları “hain” olarak uyaran insanları çağırdı.

Dört yıl önce 10 Ekim 2015’te Ankara’da İşgücü-Demokrasi Toplantısı sırasında 103 kişiyi kaybettiğimiz katliam, ödenen fiyatların sadece bir tanesi. Şimdi, binlerce ISIS (DAESH) üyesinin “vesayetini” dünyanın her yerinden gelirken, vatandaş oldukları hiçbir ülke geri alamazken ciddi bir tehlikeyle karşı karşıyayız. DAEŞ, Orta Doğu’daki savaş politikalarının bir sonucu olarak kuruldu ve yüzlerce insanımızın Türkiye’de ölmesine yol açan katliamlar gerçekleştirdi.

Yakılan soru, emperyalist güçlerin izniyle, emperyalist güçlerin, tehlikeli hale getirerek savaş alanı haline gelen yabancı bir ülkede, sattıkları ve satabilecekleri bu askeri operasyona başlamalarına kime hizmet edeceğidir. Hepimizin geleceğini tehdit eden sözler.

Bunu not almak, ülkemize, bu ülkenin diğer vatandaşlarına ve üyelerimize olan sorumluluğumuzun bir parçası olarak tarihe yazmak bizim görevimizdir: Böyle bir askeri maceranın çözmeyeceğini gören bizler için Sorunlar, ülkemizin temel sorunlarını derinleştirecek, kör olarak sessiz kalmanın zamanı değil.

Ülkemizin temel problemleri rekor sayıdaki işsizliği, dikkate değer bir şekilde yükselen fiyatları ve yoksullaşan milyonları.

Ülkemizin asıl sorunu demokrasinin ve adaletin yok oluşudur.

Ülkemizin temel sorunu, birlikte yaşama, barış ve dostluk içinde yaşamaya karşı ayrımcı, kutuplaştırıcı, yabancılaştırıcı politikalardır.

Suriye’ye atılmak üzere olan bu yeni maceranın, geçmişte bu tür diğer maceralarda olduğu gibi çözmek yerine, bu ana sorunları derinleştireceği açıktır.

DİSK-KESK-TMMOB ve TTB’nin, 10 arkadaşımın katıldığı 10 Ekim Ankara katliamının yıldönümünde bir kez daha söz verdiğimiz üzere: Türkiye’yi emek, barış ve demokrasi ile yönettiğimiz Türkiye’yi, kaybettiğimiz tüm sevdiklerimize adayacağız.

 

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB

LEAVE A REPLY