Unionists demanding justice for Soma miners were detained

0
547

Soma madencileri için adalet isteyen sendikalar gözaltına alındı

13 Mayıs 2014’te, Soma’da bir kömür madeninde meydana gelen patlama, Türkiye madencilik tarihindeki en kötü sanayi trajedisinden birini işaret eden 301 maden işçisinin trajik ölümlerine yol açtı.

Olaydan sorumlu olan Soma Mining Co.’nun CEO’su Can Gürkan, daha önce dikkatsiz cinayetten 15 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Gürkan bu hafta serbest bırakıldı.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, serbest bırakmayı protesto etmeyi ve ortak bir basın açıklaması ile İSG şartlarına dikkat çekmeyi planladılar. 25 Mayıs 2019’da, isyan polisi DISK Ex.Com üyesi Kanber Saygılı, Özgür Karabulut DİSK Başkanı / Dev Yapı-İş Sendikası Başkanı ve İstanbul Tıp Odası Ex.Com Üyesi Dr. Osman Küçükosmanoğlu tarafından gösterildi. gözaltına alındı.

Can Gürkan’ın serbest bırakılması, yeni iş kazalarına karşı sanal bir davettir ve sorumluluğu cezasız kılar. Ayrıca, temel sendika faaliyetleri, acil durumun kalkmasına rağmen baskıcı yöntemlerle önlenmektedir.

İstanbul Valisi, Mayıs Günü arifesinde Taksim Meydanı’nı yasakladığı için siyasi gerginlik endişe verici.

Soma Mesleki Cinayet Davası: Şirket Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Serbest Bırakıldı

https://bianet.org/english/law/207637-soma-occupational-homicide-case-company-board-chair-gurkan-released

https://ipa.news/2019/04/19/executive-jailed-over-soma-mine-disaster-released-pending-appeal/

https://www.etuc.org/en/pressrelease/coal-mine-disaster-soma-turkey

https://www.ituc-csi.org/gross-negligence-led-to-turkish?lang=en

http://www.industriall-union.org/turkish-court-sentences-soma-bosses-up-to-22-years-in-prison-over-deadliest-mine-disaster

LEAVE A REPLY